Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metod Doležil (1885-1971)

metod-dolezil-1942.jpgSbormistr PSPU v letech 1912-1923 a 1943-6.

Metod Doležil se narodil 15.října 1885 v Kunčicích pod Ondřejníkem (tehdy Velké Kunčice)  jako syn řídícího učitele. Po studiích na učitelském ústavu pracoval jako pedagog, než zahájil systematická studia hudby: studoval varhany a na pražské konzervatoři skladbu u Vítězslava Nováka. Po návratu z první světové války pracoval od roku 1919 sám  jako pedagog na této škole. Vedle toho též vyučoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v závěru své pedagogické činnosti i na Akademii muzických umění.

Po ukončení činnosti v PSPU v roce 1923 pak dirigoval až do roku 1958 Pěvecké sdružení pražských učitelů. U příležitosti jeho 60. narozenin otiskla na podzim 1945 o jeho osobnosti články řada československých deníků. Například Právo lidu, které ho charakterizovalo následovně:

Doležil je dirigent úsporného gesta, prostého vší okázalosti: jeho pozornost je vždy cele obrácena na niterný obsah skladby, již jeho sbor přednáší. (…) Na konservatoři vychoval Kubelíka, Kašlika, Klímu, Bubeníčka, Kabeláče, Išu Krejčího, Ježka a Smetáčka a rozpoznal rozhodný dirigentský talent Raf.[aela] Kubelíka.“
Doležil zemřel 10. října 1971 v Praze.

Mgr Jan Špringl (citace z chystané publikace ke 100. výročí PSPU)

 


 

V archivu PSPU se zachoval obšírný text o prof. Metodu Doležilovi z pera Anny Zimákové-Radešínské:

Metod Doležil a PSPU - k šedesátinám M. Doležila

 

Rubriky