Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rudolf Fikrle (1909-1969)

  Rudolf Fikrle byl sbormistrem PSPU v roce 1954.

Narozen dne 17. dubna 1909 v Merklíně v jižních Čechách v rodině řemeslnické (otec krejčí), věnoval se od dětství prakticky hudbě. Po maturitě na reálném gymnasiu v Strakonicích působil jako učitel. Současně studoval hudební vědu, estetiku a filosofii na Karlově universitě, hudební skladbu a teorii u J. Řídkého a A. Háby, sólový zpěv u J. Chvály. Studia zakončil doktorátem a státní zkouškou z hudební výchovy (pro tehdejší střední školy) a z dirigování.

Vedle skladatelské činnosti (písně, sbory, oratoria, klavírní a komorní skladby) se věnoval především práci hudebně historické a kritické, vydal několik prací z dějin hudby a ze života českých hudebníků a přispíval odbornými články do různých časopisů. Byl členem předsednictva Pěvecké obce československé, předsedou umělecké komise Mozartovy obce a od r. 1945 hudebním kritikem Lidové demokracie. Sborový zpěv pěstoval jako člen Křížkovského, od r. 1940 jako sbormistr bubenečského sboru Václav.

Jeho působení v souboru bylo krátké, ale výrazně působivé a dávalo tušit, že s uměleckou osobností Fikrlovou by souboru nadešla příznivá doba rozkvětu, připomínající éru Vymetalovu.

Rudolf Fikrle zemřel v roce 1969.