Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ivan Zelenka (*1941)

ivanzelenka.jpgIvan Zelenka se narodil 7. března 1941 v Praze. Je absolventem Státní konzervatoře v Praze v oborech pozoun a bicí nástroje, současně studoval skladbu nejprve u Jana Truhláře, později u Jana Rychlíka. Již během studií hrál v různých špičkových orchestrech (Orchestr Karla Vlacha, později Orchestr ČsT), s nimiž koncertoval v mnoha zemích Evropy. Aktivním trombonistou je stále jako sólista Swing Bandu Ferdinanda Havlíka a Pražského filmového orchestru. Čtrnáct let pracoval v Music Library Radia Svobodná Evropa. Byl také profesorem Konzervatoře Jaroslava Ježka, kde vyučoval orchestrální hru.


sferdinandemhavlikem.jpg

Komponuje a aranžuje skladby z oboru populární a filmové hudby, muzikálu i jazzu, řídil orchestrální i sborové nahrávky k televizním pořadum, filmům, inscenacím (např. TV seriály s hudbou  Zdeňka Bartáka Hotel Herbich, Zdivočelá země, filmy Slavné souboje, Pěsti ve tmě, muzikál Baron Prášil, pro Hudební divadlo v Karlíně novou instrumentaci Frimlovy Rose Marie).). Spolupracoval se Zdeňkem Bartákem na muzikálu "The Tempest" - Bouře (pro operu v jihokorejském Soulu), který získal dva asijské Oscary a v březnu 2011 též dirigoval Český národní symfonický orchestr na koncertech v jihokorejských městech Pusan a Soul.

Těžiště jeho skladatelské práce je však ve vážné hudbě. Pro svého bratra, kytaristu Milana Zelenku, napsal Cyklikon pro kytaru a smyčcové kvarteto, Koncert pro kytaru a komorní orchestr, Koncertní fantasii a Imagination pro 2 kytary. Za svou skladbu Cyklikon pro kytaru a smyčcový kvartet získal čestné uznání v soutěži o Cenu města Piešťan.

V Československém a Českém rozhlase byly nahrány mimo jiné tyto jeho skladby: Koncert pro kytaru a komorní orchestr (sólista Milan Zelenka), Koncertino pro hoboj a smyčcový orchestr, dechový kvintet Paleta, Tři písně pro flétnu, harfu a soprán na verše Petra Prouzy, Pošetilosti pro bastrombon a smyčcové kvarteto, Imagination pro dvě kytary, Saxofonový kvartet a Pět fejetonů pro hluboké žestě. V roce 2013 dokončil rozsáhlou duchovní kantátu Stabat Mater pro sóla, sbor a orchestr. V červenci 2016 provede sólista Robert Kozánek se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů na kroměřížském festivalu „Hudba v zahradách“ Zelenkův Koncert pro trombon a orchestr.

 

ivanzelenkabezky.jpg

Dirigentem PSPU je od roku 1993. Od té doby komponuje i skladby pro ženský sbor. Tak vznikly sbory Kyrie eleison, Alelluia, Ave Maria, My Lord, Cantate Domino, „gospelové“ Učitelky mají bál, jakož i úpravy lidových písní, spirituálů a muzikálových melodií. V roce 2006 vytvořil humorný cyklus sborů Uleželé želé na verše Jiřího Dědečka. V letech 2014-2015 upravil pro sopránové sólo, klavír a sbor populární písně Hallelujah Leonarda Cohena a Georgia on My Mind, kterou proslavil Ray Charles.

Kontakt na Ivana Zelenku - tel: 605 763 266, e-mail: zelenkaiv@gmail.com