Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nás

Pěvecké sdružení pražských učitelek vzniklo výnosem Císařského královského místodržitelství v království Českém dne 17. 12. 1912 v Praze. Je nejstarším samostatným ženským sborem v Čechách a pracuje nepřetržitě od svého založení.   V období 1923-43 sdružení účinkovalo v Německu, Francii, Polsku, Holandsku, Rumunsku, Jugoslávii, Bulharsku. PSPU se účastnilo mezinárodních soutěží, na kterých získalo světová ocenění.

V čele sboru se vystřídalo několik dirigentů a roce 1954 se uměleckým vedoucím sboru stal Rudolf Zeman a sbor získal první ceny v Holandsku a Švýcarsku. Po něm v roce 1972 nastoupil PhDr. Jiří Vyskočil. Za jeho působení PSPU dosáhlo významných úspěchů doma i v zahraničí. V roce 1989 sbor získal první cenu na Festivalu v Montreaux ve Švýcarsku pod vedením Jiřího Vyskočila. Více o bohaté historii sboru se můžete dočíst v záložce historie sboru

Od roku 1993 je dirigentem PSPU Ivan Zelenka. Své skladatelské úsilí zaměřuje také na skladby pro ženský sbor, úpravy lidových písní a muzikálových melodií. Díky jeho zajímavému pojetí hudby se rozšiřují řady členek o nové mladé tváře.

Kromě koncertů ve vlastní režii je PSPU zváno ke spoluúčastem na významných kulturních akcích, domácích i zahraničních soutěžích a festivalech. Do repertoáru Sdružení patří skladby od gregoriánských chorálů až po současnost, české i moravské národní písně, cizí skladby v originálních jazycích, s doprovodem i a capella. Sbor dosud zpíval v dvaceti různých jazycích. V roce 2008 absolvoval úspěšné koncertní turné ve Francii a v roce 2013 v Anglii.

Hudební ukázky z repertoáru PSPU ke stažení:
Cantate Domino - L. Hassler      
Come Again - J. Dowland     
Kyrie - I. Zelenka
Fijalo, Fijalo - J. Teml - moravská lidová poezie      
Hand Me Down My Silver Trumpet - spirituál, upr. I. Zelenka
Mocný Bože - chorál - upr. J. Vyskočil        
My Lord - I. Zelenka 
Šípek - A. Dvořák      
Zavírání lesa - B. Martinů

 

Repertoár sboru je velice rozsáhlý - od gregoriánského chorálu až po současnou tvorbu. PSPU je aktivní sbor, koncertuje pravidelně doma i v zahraničí. 
Uměleckým vedoucím PSPU je v současné době Ivan Zelenka

 

Detail fotografie po koncertě k 80. narozeninám Vadima Petrova

 

Náhledy fotografií ze složky Historie 1912-1962