Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavel Dědeček (1885-1954)

Sbormistr PSPU v letech 1925-8.

Narodil se dne 27. prosince 1885 v Praze na Smíchově z rodiny řemeslnické (otec truhlář). Studoval hudbu ve škole J. Buška a na pražské konservatoři (housle), byl 4 roky učitelem na varhanické škole v Brně. Dirigentský talent v něm objevil L. Janáček. Na jeho popud se dostává P. Dědeček na dráhu dirigentskou.

Dva roky byl kapelníkem Českého divadla v Brně, potom druhým dirigentem České filharmonie (řídil žofínské koncerty), tři roky šéfem plzeňské opery. Po dvouletém studiu v Paříži se stává šéfem opery v Bratislavě, kde působí 2 roky. Po třinácti letech dirigentských zkušeností se stává v r. 1925 profesorem pražské konservatoře (obor orch. dirigentský), zůstává jím až do r. 1948, kdy mu záchvat mrtvice znemožnil další činnost.

Zemřel v Praze dne 24. listopadu 1954.

Upravil množství lidových písní pro ženský sbor a pro klavír, Bachovu Kunst der Fuge pro orchestr, vydal pojednání z oboru dirigentské práce. Zásluhou Dědečkovou se konservatoristé účastní koncertů Sdružení v instrumentálním doprovodu a jsou zahájeny úspěšné zájezdy souboru do ciziny, v únoru r. 1928 do Vídně, na podzim do Polska.